O Shou Sugi Ban

Shou Sugi Ban, znana także jako Yakisugi, to tradycyjna japońska technika wypalania drewna, która zrodziła się jako efekt przekonania o zwiększonej trwałości oraz ochronie przed grzybami i szkodnikami mocno  opalanych desek. Dodatkowym aspektem, który wpłynął na jej rozpowszechnienie i stosowanie do dziś nie tylko w Japonii, są niezwykle atrakcyjne efekty wizualne, jakie uzyskuje się podczas opalania desek ogniem. Co więcej, drewno opalane techniką Shou Sugi Ban słynie z tego, że – dzięki temu zabiegowi – utrzymuje swoją trwałość przez około 50-60 lat, co stanowi dodatkowy argument na rzecz jego rosnącej popularności. Nic więc dziwnego, że Shou Sugi Ban doskonale nadaje się do stworzenia wytrzymałej, odpornej na czynniki zewnętrzne elewacji z drewna palonego.

Wypalanie drewna, choć nierzadko kojarzone z procesem destrukcyjnym, w rzeczywistości służy wykorzystaniu go do stworzenia niezwykle atrakcyjnego wizualnie materiału o wielu korzystnych właściwościach. Opalanie desek impregnuje je, uodparnia na szkodliwe czynniki zewnętrzne, ale jednocześnie nie blokuje wymiany gazowej, dzięki czemu w pomieszczeniach wykończonych naszymi deskami palonymi panuje korzystny mikroklimat. Drewno palone techniką Yakisugi jest też doskonałym izolatorem ciepła, a do tego opiera się działaniu szkodliwych promieni UV oraz wilgoci.

Osiągnięcie mistrzostwa w sztuce malowania drewna ogniem i barwnikami zajmuje wiele lat pracy, ale efekt jest tego wart. Każda deska opalana ogniem jest jedyna i niepowtarzalna, bo w czasie wypalania zaznacza się wyraźnie usłojenie i kontrastowe rysunki drewna. Technika wypalania, w której się specjalizujemy, oferuje wiele możliwości wykończenia drewna: od najbardziej wypalonego z wyraźną teksturą, po gładkie drewno malowane ogniem i kolorem. Opalanie desek służy podkreśleniu piękna drewna, jego autentyczności i faktury, co w połączeniu z wymienionymi wyżej walorami użytkowymi czyni je coraz chętniej wybieranym produktem aranżacyjnym, stanowiącym znakomitą alternatywę dla powszechnie wykorzystywanych materiałów.

Niskie koszty utrzymania

Wydłużony czas pomiędzy zabiegami konserwacyjnymi powłok zewnętrznych

Wytrzymałość

Niska chłonność wilgoci. Efektywna bariera przeciwgrzybiczna i owadoodporna

Ognioodporność

Redukcja naturalnej podatności drewna na ogień

Naturalne piękno drewna

Proces obróbki nie uszkadza naturalnego piękna drewna

O Firmie

Jesteśmy jednym z pionierów techniki Shou Sugi Ban w Polsce. Mając na uwadze potrzeby naszych klientów oraz możliwości, jakie daje ta japońska technika, szukamy balansu pomiędzy tym, co tradycyjne i naturalne, pomiędzy nowoczesnością i trwałością zastosowanych rozwiązań. Naszą specjalnością jest opalanie desek elewacyjnych i tarasowych, które stanowią następnie piękną i trwałą ozdobę domów naszych klientów. Prawidłowo przeprowadzony proces opalania desek to nie tylko wyjątkowa estetyka produktu końcowego, ale i zmiana właściwości drewna poddawanego obróbce. Stosujemy zaawansowane metody zabezpieczania materiału, które wpływają na trwałość oferowanych desek oraz dodatkowo podnoszą ich walory wizualne. Wszystkich zainteresowanych deskami opalanymi techniką Shou Sugi Ban zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą produktową oraz z portfolio, w którym można obejrzeć zrealizowane przez nas projekty.