Czerń to kolor, który wywołuje wiele różnych emocji. Z jednej strony jest kojarzony jako odcień smutny i ponury. Z drugiej strony czerń jest niezwykle popularna, choćby w sposobie ubierania. Wiele osób stawia na kolor czarny, ponieważ jest elegancki, uniwersalny i stanowi dobre tło dla innych barw. Wnętrze urządzone w całości w czerni to bardzo ryzykowny pomysł, jednak czarne sprzęty i dodatki są ciekawym uzupełnieniem aranżacji w różnej stylistyce. Kolor czarny pasuje do klasycznych wnętrz i doskonale odnajduje się w pomieszczeniach urządzonych w sposób nowoczesny i minimalistyczny.

Czy czarna elewacja to dobry wybór?

Taki styl to propozycja dla odważnych, jednak dobry, przemyślany projekt sprawi, że czerń na elewacji będzie wyglądała efektownie i elegancko. Czarne ściany budynku dobrze komponują się z nowoczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi. Czerń na elewacji świetnie podkreśli designerski charakter. Czarny kolor najlepiej współgra z prostymi, minimalistycznymi bryłami oraz gładką powierzchnią. Czerń pozwoli budynkowi wtopić się w otoczenie lub wprost przeciwnie. Wyjątkowy efekt tworzy czarny budynek z wolną przestrzenią dookoła. Trzeba wziąć pod uwagę, że czarne ściany mogą powodować, że elewacja „zagubi się” pośród innych budynków.

Czarny kolor może być także uzupełnieniem innych, jaśniejszych kolorów. Ciemna ściana jest pięknym tłem dla kolorowych drzwi i okiennic, które podkreślają indywidualnych charakter budowli. Czarna elewacja to ciekawa propozycja dla projektów, w których architekt postawił na duże okna, zajmujące znaczną część ścian budynków. Jeśli czarny kolor na ścianie to za dużo, można zdecydować się na jego nieco delikatniejszą wersję – w podobny sposób działają bardzo ciemne szarości.

Czarne drewno elewacyjne

Ciekawy efekt daje wybór na elewację czarnych albo bardzo ciemnych desek. To bardzo oryginalne połączenie nowoczesnego, surowego stylu z naturalnym materiałem. Czarne, drewniane deski dobrze wyglądają na budynkach o nowoczesnej konstrukcji w zestawieniu z dużymi oknami. Szkło wprowadza do projektu lekkość i sprawia, że ciemny kolor elewacji nie jest przytłaczający. Czarne, drewniane deski mogą stać się także uzupełnieniem wykończenia zewnętrznych ścian domów, wyróżnić strefy o różnym przeznaczeniu oraz podkreślić warte uwagi elementy elewacji. Inspiracją do wykorzystania czarnej elewacji może stać się projekt nowoczesnej stodoły, od początku pomyślanej jako budynek ekologiczny i bliski naturze. Taki rezultat został osiągnięty między innymi przez elewację, na której zostały ułożone deski uzyskane japońską techniką wypalania drewna Shou Sugi Ban. Ten rodzaj elewacji jest trwały i odporny na szkodliwe warunki, a jednocześnie nadaje budynkowi indywidualny charakter. Opalanie desek ogniem powoduje, że są one bardziej odporne na wilgoć i promieniowanie słoneczne oraz dobrze izolują ciepło.