Drewno opalane tradycyjną japońską techniką Shou Sugi Ban wyróżnia się oryginalnym, szlachetnym wyglądem. Płomienie ognia pozwalają wydobyć i podkreślić naturalną urodę desek i nadać im dodatkowych walorów wizualnych. Drewno, przy którym została zastosowana ta metoda, przyciąga wzrok oraz nadaje budynkom i wnętrzom wyjątkowego charakteru. Opalanie drewna techniką Shou Sugi Ban to również niezwykły sposób ma konserwację. Dobrze użyty ogień może wzmocnić surowiec – dzięki doświadczeniu, wiedzy i umiejętnościom mistrzów metody Shou Sugi Ban, deski stają się bardziej trwałe i odporne. Zabezpieczone ogniem deski można wykorzystać jako element wykończenia wnętrz, także na zewnątrz budynku – jako ogrodzenie, deski tarasowe oraz deski elewacyjne. Z czego wynika trwałość drewna opalanego japońską metodą Shou Sugi Ban?

Japońska metoda

Technika Shou Sugi Ban, zwana też Yakisugi, zdobyła popularność w Japonii właśnie ze względu na skuteczność w zwiększaniu trwałości drewna. Straciła jednak na popularności w XX wieku, ale obecnie przeżywa swój renesans, jako odpowiedź na wysokie ceny drewna oraz popularność tworzyw sztucznych. Dobrze zakonserwowane drewno jest o wiele bardziej wytrzymałe niż sztuczne tworzywa, a odpowiednio przygotowane na szkodliwe czynniki, stanowi doskonałą inwestycję na lata, zarówno pod względem ekonomicznym, jak i estetycznym – drewno jest eleganckie i ponadczasowe.

Przed czym chroni  Shou Sugi Ban?

Drewno było bardzo popularnym materiałem w Japonii. Jej mieszkańcy twierdzili, że deski, które zostały wcześniej opalone, stają się odporniejsze na działanie ognia. Tak pojawił się pomysł wykorzystania płomieni do wzmocnienia trwałości surowca. Tak też działa to dzisiaj –  sprawny rzemieślnik przy pomocy ognia usuwa z powierzchni drewna elementy, które są naturalnie łatwopalne. Zwęglona warstwa stanowi doskonałe zabezpieczenie przed czynnikami, które niszczą deski, takimi jak grzyby, pleśnie i wilgoć. Drewno konserwowane metodą Shou Sugi Ban przedłuża swoją trwałość nawet do kilkudziesięciu lat – opracowanie go w tej technice jest pracochłonne, lecz z pewnością warte włożonego wysiłku. Drewno zabezpieczone ogniowymi płomieniami nie potrzebują dodatkowego zabezpieczenia i zachowują swój wygląd na dłuższy czas, więc nie wymagają malowania co kilka lat. Co ciekawe, początkowo tradycyjna technika Shou Sugi Ban miała zastosowanie do konserwacji drewna cedrowego – współcześnie używa się jej do konserwacji również innych rodzajów drewna. Dzięki metodzie Shou Sugi Ban nawet mało odporne, tańsze gatunki, jak sosna czy świerk, zwiększają swoją trwałość i są bardziej odporne na wilgoć.