Drewno to szlachetny i trwały materiał, który wyróżnia naturalny charakter i ponadczasowa elegancja. Jest uniwersalnym tworzywem, o wielu zastosowaniach, od wieków stosowanym w architekturze, sztuce i różnych rzemiosłach – nie bez powodu coraz więcej osób wykorzystuje je jako element budujący elewację.

 

Trwałość na lata

Drewno opalane, ze względu na swoją trwałość, doskonale sprawdzi się jako elewacja budynku. Takie panele kojarzą się z tradycyjnym stylem, ale coraz częściej stosowane są także w nowoczesnych projektach. Deski tworzą ciekawe połączenia z industrialnymi materiałami (takimi jak szkło, beton czy stal), więc pasują nawet do budynków o współczesnej stylistyce. Jednocześnie, drewniana elewacja daje ciepłe przytulne wrażenie oraz poczucie bezpieczeństwa.

 

Bliskość z naturą

Dobrze wykonana drewniana (na przykład czarna) elewacja wygląda pięknie i pozwala wkomponować budynek w naturalne otoczenie. Wykończony drewnem dom prezentuje się wyjątkowo dobrze wśród zieleni i drzew, zarówno w mieście, jak i z dala od miejskich zabudowań.  Zakonserwowane i właściwie pielęgnowane drewno opalane zachowuje atrakcyjny wygląd oraz trwałość na wiele lat. Wybór odpowiednich metod zabezpieczenia drewnianych paneli pozwala chronić je przed działaniem wilgoci, grzybów, pasożytów, ognia oraz innych czynników, które są naturalnymi wrogami drewna. Duże znaczenie ma wybór gatunku drzewa, z którego powstały deski, ponieważ nie wszystkie rodzaje spełnią się w roli elewacji.

 

Właściwości, których nie da się zastąpić

Naturalny kolor drewna opalanego to brąz w różnych odcieniach, od jasnego do bardzo ciemnego. Barwę desek można zmienić przy pomocy farby, jednak nałożony w ten sposób kolor trzeba regularnie odświeżać. Ciekawy efekt wizualny daje drewno konserwowane przy pomocy japońskiej metody Shou Sugi Ban. Technika opalania desek ogniem pozwala podkreślić naturalną strukturę drewna, ale również uzyskać inny odcień, na przykład bardzo efektowny i praktyczny brąz przechodzący w czerń.

 

Kolor ma znaczenie

Na jaki kolor elewacji warto więc się zdecydować? Kolory inne niż naturalne pozwalają wyróżnić budynek i nadać mu indywidualny charakter. Niestety, nie jest to rozwiązanie na lata. Pomalowane deski, pod wpływem warunków atmosferycznych, tracą pierwotny odcień. Kolory wychodzą z mody i po kilku sezonach pomalowana elewacja przestaje robić wrażenie. Najlepszym pomysłem wydaje się więc zachowanie naturalnej barwy drewna, wzmocnionej przez użyte do konserwacji powierzchni desek lakiery, oleje i inne preparaty. Technika Shou Sugi Ban nadaje drewnu piękny i oryginalny wygląd. Elewacja w kolorze klasycznej czerni lub ciemnego brązu zawsze będzie elegancka i modna, a efektowny kolor przetrwa przez długi czas.