Styl skandynawski wyróżnia się połączeniem nowoczesnego designu, domowego ciepła i funkcjonalności. Tego typu wnętrza są jasne, pełne lekkości, i urządzone są w sposób prosty (nieco surowy, ale praktyczny i wygodny). W aranżacjach w tym stylu znajdziemy tylko potrzebne sprzęty oraz starannie dobrane dodatki. Wiele tych elementów powstało z naturalnych materiałów, a łączy je wysoka jakość wykonania. Co jeszcze warto wiedzieć o stylu skandynawskim?

Pokaż mi swoją kuchnię, a powiem Ci, w jakim stylu jest urządzona

Na ścianach kuchni w stylu skandynawskim króluje cegła.  Z reguły jest pomalowana jest na jasny kolor, aby w ten sposób optycznie powiększyć przestrzeń. Ceglane ściany dodają wnętrzu surowości, jednak dzięki jasnej farbie efekt jest nieco bardziej łagodny. Drugi materiał, bez którego trudno mówić o stylu skandynawskim, to drewno. Stworzone z niego elementy wykończenia i meble zawierają w sobie to wszystko, co cenią miłośnicy aranżacji we wspomnianej stylistyce: naturalność, prostotę, ciepło, trwałość, funkcjonalność i elegancję. Na podłodze kuchni, którą projektujemy w stylu skandynawskim powinny więc znaleźć się drewniane panele, często w ciemnym, kontrastującym z białymi ścianami kolorze.

Meble w stylu skandynawskim

W poszukiwaniu doskonałej jakości, Skandynawowie stawiają na drewniane blaty, krzesła i stoły (jakość jest niezwykle ważna, ponieważ te sprzęty są najczęściej używane). Dobre drewno to gwarancja, że meble kuchenne będą spełniały swoją rolę przez wiele lat, zachowując piękny wygląd i wszystkie funkcje. W kuchni w stylu skandynawskim dobrze prezentują się zarówno jasne, jak i ciemne meble, choć bardzo popularnym rozwiązaniem jest połączenie białych, gładkich frontów z ciemnymi blatami. W nowoczesnym wydaniu sprzęty zyskują dodatkowe metalowe i szklane akcenty. Meble w kuchni o skandynawskim charakterze powinny pomieścić zastawę i inne kuchenne akcesoria – piękne, drewniane blaty należy pozostawić puste. Drewno wykorzystane w aranżacji powinno być wysokiej jakości. Deski opalane ogniem, choć powstają według japońskiej techniki Shou Sugi Ban, wyróżniają się naturalną urodą i trwałością, tak bardzo cenionych przez mieszkańców Skandynawii w wystroju wnętrz.

W kuchni zaprojektowanej zgodnie ze stylem skandynawskim znajdzie się miejsce również na dodatki i tekstylia. Subtelne, metalowe akcesoria, wiklinowe koszyki lub lniane oraz bawełniane ściereczki, obrusy i inne tkaniny dopełnią całości. Minimalizm takiej kuchni podkreśli surowe drewno. Z desek prezentujących swoją naturalną strukturę można stworzyć stojące i wiszące półki, na których ustawimy zastawę w delikatnym kolorze i inne przydatne drobiazgi.