Jeszcze kilkanaście lat temu elewacja z drewna opalanego byłaby uważana za przejaw ekstrawagancji. Ostatnio jednak drewno powraca do łask. Coraz chętniej kładziemy na podłogach drewniane parkiety, wybieramy jakościowe meble z litego drewna, a także wykończamy drewnem elewacje naszych domów. To naturalny, piękny i ekologiczny materiał, którego zastosowanie pozwala stworzyć w domu niepowtarzalny, sprzyjający zdrowiu i dobremu samopoczuciu mikroklimat. Drewno nadal pozostaje przy tym surowcem delikatnym, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się zastosować je na zewnątrz pomieszczeń. Istnieje jednak technika, która skutecznie zabezpiecza drewno przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi i biologicznymi. Nosi ona nazwę Shou Sugi Ban i wywodzi się z dalekiej Japonii.

Shou Sugi Ban, czyli deski elewacyjne opalane rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni

Technika Shou Sugi Ban jest znana i ceniona na Dalekim Wschodzie od wielu lat. To właśnie w niej tkwi sekret wytrzymałości i estetycznego wyglądu japońskich domów, które pomimo upływu lat nadal prezentują się niezwykle pięknie i estetycznie. Metoda ta wykorzystuje żywioł ognia w celu zabezpieczenia drewnianych desek przed negatywnym wpływem na nie czynników zewnętrznych – wody, wilgoci, zmiennych temperatur, mrozu, a także szkodników biologicznych.

Opalanie desek impregnuje je w naturalny sposób, nadając przy tym drewnu jeszcze bardziej oryginalnego i estetycznego wyglądu. Nic więc dziwnego, że Shou Sugi Ban to obecnie technika znana i ceniona już nie tylko w samej Japonii, lecz także na całym świecie. To swoisty ukłon w stronę miłośników naturalnych, ekologicznych rozwiązań, którzy kochają drewniane domy oraz doceniają liczne korzyści, jakie wiążą się z mieszkaniem w nich. Opalane deski

Dlaczego warto wybrać deski elewacyjne opalane? Jaka jest ich trwałość?

Elewacje z deski opalanej są znacznie trwalsze od drewna zabezpieczonego innymi metodami. Technika ta nie wymaga przy tym zastosowania dodatkowej chemii ani konieczności ponawiania impregnacji w kolejnych latach. Jej trwałość robi przy tym wrażenie, szacuje się, że deski opalane – elewacje są w stanie przetrwać w dobrym stanie przez nawet 50-60 lat, co stanowi naprawdę imponujący wynik, zważywszy na to, jak delikatnym i podatnym na uszkodzenia surowcem jest naturalne drewno. Wysoka trwałość wykonanych z jej zastosowaniem elewacji to jednak jeszcze nie wszystko, jeśli chodzi o korzyści, jakie zapewnia technika Shou Sugi Ban!

Opalanie desek nadaje drewnu niepowtarzalnego, unikalnego wyglądu i charakteru, czyniąc z niego prawdziwą ozdobę. To świetny pomysł na nowoczesną elewację starego domu. Zyskuje ona tym samym podwyższoną trwałość i odporność na działanie czynników zewnętrznych. W przypadku Shou Sugi Ban nie ma jednak mowy o zaburzeniu naturalnych właściwości drewna! Opalanie desek nie blokuje bowiem naturalnej wymiany gazowej, co pozwala na stworzenie i utrzymanie w pomieszczeniach korzystnego, sprzyjającego zdrowiu i dobremu samopoczuciu mikroklimatu. Dodatkowo, deski elewacyjne opalane są doskonałym izolatorem ciepła, co czyni z nich ekonomiczny i przyjazny dla środowiska wybór na długie lata bezproblemowego użytkowania.

Szukasz sprawdzonego miejsca, w których można kupić deski opalane ogniem? Jesteśmy pionierami w tej dziedzinie. Jako producent desek elewacyjnych opalanych metodą Shou Sugi Ban oferujemy duży wybór desek elewacyjnych z modrzewia, świerka skandynawskiego, termo jesionu i thermo sosny, a każdy rodzaj drewna dostępny jest w kilku rodzajach wykończeń. Odkryj wyjątkowe piękno opalanego drewna razem z nami!