Wykończenie ścian drewnem to trend, który zdobywa coraz większą popularność w aranżacji wnętrz. Drewno nadaje pomieszczeniom ciepło, elegancję oraz unikalny charakter. Dzięki różnorodności stylów i technik wykończeniowych można je dostosować do każdego rodzaju wnętrza, od rustykalnych po nowoczesne. W poniższym artykule przybliżymy, dlaczego drewno jest tak chętnie wybierane do wykończenia ścian oraz jakie są jego najciekawsze zastosowania.

Dlaczego coraz częściej wprowadzamy drewno do wnętrz?

Drewno to materiał o wyjątkowych właściwościach estetycznych i użytkowych. Jego naturalna faktura i ciepła kolorystyka sprawiają, że wnętrza stają się bardziej przytulne i harmonijne. Ponadto drewno jest materiałem ekologicznym i trwałym, co wpisuje się w obecne trendy zrównoważonego rozwoju i świadomej konsumpcji.

Dzięki swojej wszechstronności drewno świetnie sprawdza się w różnych stylach wnętrzarskich. Można je z powodzeniem wykorzystać w klasycznych aranżacjach, gdzie podkreśla elegancję i tradycję, jak i w nowoczesnych wnętrzach, gdzie tworzy ciekawe kontrasty z metalem czy szkłem. Panele drewniane na ścianę są również doskonałym sposobem na wprowadzenie naturalnych elementów do wnętrz restauracji, hoteli czy innych przestrzeni sprzyjających relaksowi, ponieważ tworzą atmosferę bliskości natury.

Wykończenie ścian drewnem – nie tylko boazeria

Boazeria często kojarzy się z wnętrzami z lat 90-tych, które zdominowały polskie domy i mieszkania. Jednak współczesne wykończenie ścian drewnem to coś znacznie więcej niż tradycyjna boazeria. Współczesne rozwiązania pozwalają na stworzenie eleganckich i nowoczesnych przestrzeni.

Boazeria angielska to jeden z przykładów, jak drewno może nadać wnętrzu wyjątkowy charakter. Wyróżnia się ona wyższą jakością wykonania, eleganckim wzornictwem oraz zastosowaniem paneli o różnorodnych kształtach i fakturach. Boazeria angielska często łączy się z malowaniem na biało, co nadaje jej lekkości i subtelności.

Lamele to kolejny sposób na nowoczesne wykończenie ścian drewnem. Te pionowe panele są montowane z odstępami, tworząc efekt trójwymiarowości i głębi. Lamele dodają dynamiki i nowoczesnego stylu zarówno w małych, jak i większych pomieszczeniach. Można je montować na całych ścianach lub jako akcenty, np. za telewizorem, gdzie stosuje się je ze względu na właściwości wygłuszające.

Deski o naturalnym wyglądzie to propozycja dla miłośników surowego, naturalnego piękna drewna. Deski mogą być stosowane w różnych odcieniach, od jasnego dębu po ciemny orzech. Mogą mieć różnorodne wykończenia – od gładkich, przez szczotkowane, po te z widocznymi sękami i pęknięciami, które dodają im rustykalnego uroku. To doskonały pomysł na ścianę w salonie, który wprowadzi do wnętrza ciepło i przytulność.

Drewno opalane we wnętrzach

Drewno opalane metodą Shou Sugi Ban to technika wywodząca się z Japonii, która polega na opalaniu drewna w celu jego konserwacji i nadania mu unikalnego wyglądu. Proces ten nie tylko zabezpiecza drewno przed szkodnikami i warunkami atmosferycznymi, ale także nadaje mu wyjątkową, ciemną barwę oraz teksturę.

Drewno opalane jest nie tylko niezwykle trwałe, ale również odporne na ogień, pleśń i insekty. Jego głęboki, intensywny kolor oraz charakterystyczne, spękane wykończenie sprawiają, że jest to materiał niezwykle dekoracyjny i oryginalny.

Układanie drewna opalanego na ścianie wymaga precyzji i odpowiedniego przygotowania. Deski mogą być układane zarówno pionowo, jak i poziomo, tworząc jednolitą, spójną powierzchnię. Mogą one stanowić główny element dekoracyjny pomieszczenia lub być używane jako akcenty w postaci fragmentów ścian czy wnęk. Dzięki swojej wyjątkowej estetyce drewno opalane sprawdzi się zarówno w nowoczesnych, jak i tradycyjnych wnętrzach, dodając im wyjątkowego charakteru.

Podsumowanie

Wykończenie ścian drewnem to wyjątkowy sposób na dodanie wnętrzom ciepła, elegancji i unikalnego charakteru. Dzięki różnorodności dostępnych stylów i technik drewno można dostosować do każdego rodzaju wnętrza, od klasycznych po nowoczesne. Warto zwrócić uwagę na takie rozwiązania jak boazeria angielska, lamele czy deski o naturalnym wyglądzie, które nadają pomieszczeniom wyjątkowy charakter. Drewno opalane metodą Shou Sugi Ban to zaś propozycja dla tych, którzy szukają oryginalnych i trwałych rozwiązań. Niezależnie od tego, na co się zdecydujesz, drewno na ścianę to zawsze dobry pomysł na dodanie wnętrzom niepowtarzalnego uroku. A jeśli poszukujesz inspiracji, sprawdź deski dekoracyjne na ścianę dostępne w naszej ofercie. Jako producent desek opalanych metodą Shou Sugi Ban oferujemy szeroki wybór drewna do wnętrz i na zewnątrz, które wyróżniają się nieprzeciętną trwałością, wszechstronnością i naturalnym pięknem. Przekonaj się, jak ten wyjątkowy materiał może odmienić Twoje otoczenie.