Decyzja o wykorzystaniu drewna do wykończenia domu to nie wszystko. Jednym z kolejnych wyborów, jakich trzeba dokonać, jest ten związany z rodzajem układu desek elewacyjnych. Jakie opcje mamy do wyboru i która sprawdzi się najlepiej?

Kierunki montażu desek elewacyjnych

Wyróżniamy trzy najpopularniejsze rodzaje układów desek elewacyjnych: pionowy, poziomy oraz skośny. Jego wybór zależy od naszych indywidualnych upodobań i wizji domu, jaką sobie wymarzyliśmy, ale jednocześnie jest ściśle związany z architekturą budynku, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zaczerpnąć porad ekspertów lub przynajmniej jak najwięcej dowiedzieć się o dostępnych układach. Wybór rodzaju układu desek elewacyjnych generuje między innymi różnice w sposobie ich montażu. Inaczej mocuje się łaty w przypadku układu pionowego, a inaczej w poziomym; inne są też sposoby łączenia desek.

Deski elewacyjne montowane w poziomie to wciąż najpopularniejsze rozwiązanie – głównie ze względu na to, że daje stosunkowo duże możliwości układania desek i ich mocowania ze sobą: połączenie otwarte, na zakładkę oraz na pióro i wpust. Wybierając system otwarty, konieczne jest zachowanie odpowiednich odstępów pomiędzy poszczególnymi deskami, które umożliwią swobodną prace drewna i odpowiednią wentylację. Układ poziomy to także wzrokowe wrażenie stabilności budynku i jego mocnego osadzenia na fundamentach.

Biorąc pod uwagę względy wizualne, pionowy układ desek wybierany jest zwykle wówczas, gdy zależy nam na optycznym wysmuklaniu bryły budynku. W tym przypadku deski układa się w systemie otwartym, przy wykorzystaniu techniki na nakładkę, pióro i wpust albo deska na deskę. Mocowanie desek pionowo lub ukośnie, pod względem wykonawczym i użytkowym niewiele różnią się od tych, w których deski są ułożone poziomo. Ważną różnicą jest to, że elewacje pionowe i ukośne należy montować w większej niż poziome odległości od podłoża. Zgodnie ze sztuką odległość ta nie powinna być mniejsza niż 30 cm w przypadku gładkiego podłoża i 15cm w przypadku opaski żwirowej wokół budynku.

W układzie skośnym kąt montażu desek elewacyjnych zazwyczaj wynosi 45 stopni, rzadziej stosowanym rozwiązaniem jest dopasowanie do kąta nachylenia dachu. To wyjątkowo ciekawa wizualnie opcja, w sam raz dla chcących wyróżnić się lub wykończyć w niestandardowy sposób pewne elementy elewacyjnej układanki.

Elewacja z desek opalanych

Drewno może być wykorzystane na całej powierzchni elewacji lub stanowić jedynie element konstrukcji i być zastosowane na wybranym fragmencie. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by w jednym budynku połączyć różne rodzaje układów. Bywa, że w części parterowej stosuje się układ pionowy, a na piętrze poziomy lub odwrotnie. Wszystko zależy od indywidualnego pomysłu projektanta i jego ustaleń z klientem. Jakikolwiek układ zastosują Państwo w swoich domach, w naszej firmie można zaopatrzyć się w niepowtarzalne deski elewacyjne wypalane japońską metodą Shou Sugi Ban, zapewniającą trwały i wyjątkowo estetyczny, oryginalny efekt wizualny. Można poczytać o niej więcej pod linkiem technika