Coraz częściej w architekturze odchodzi się od prostej dychotomii tradycyjne – nowoczesne. Cenione stają się rozwiązania, które łączą w sobie to, co ponadczasowe z najnowszymi trendami architektonicznymi. Taka symbioza pozwala opracować projekty domów, które są jednocześnie piękne i funkcjonalne. Przykładem takiego nurtu jest rozwijająca się moda na domy typu stodoły.

Zalety domu stodoła

Mimo pejoratywnych skojarzeń, jakie w pierwszej chwili może budzić nazwa domu stodoła, projekt ten posiada wiele zalet wpływających na jego rosnącą popularność.

Po pierwsze, energooszczędność to drugie imię domu stodoła. Założeniem tego typu projektu jest optymalizacja kosztów związanych z budową oraz eksploatacją budynku. Aby to było możliwe, bryła konstrukcji jest maksymalnie uproszczona. Również wewnętrzny układ pokoi w domu zaplanowany jest tak, aby ograniczyć utratę ciepła przez część północną, a zapewnić jego dopływ od strony południowej. Stąd zastosowanie w dużej ilości przeszkleń na ścianie, na którą przez większą część dnia padają promienie słoneczne.

Po drugie, zarówno prostota budynku, jak i zastosowane materiały to ukłon w stronę natury. Tego typu konstrukcje to rozwiązania ekologiczne, w których często stosuje się wykończenie w formie drewnianej elewacji. Jest ona zarazem piękna i przyjazna dla środowiska, dlatego doskonale wpisuje się w tzw. eko trend.

Wreszcie, dom stodoła zaprojektowany z pomysłem i zrealizowany przy użyciu wysokiej jakości materiałów to nieprzeciętny efekt wizualny. Drewniana elewacja czyni budynek eleganckim i przytulnym, natomiast przeszklenia idealnie komponują się z przydomowym ogrodem, wprowadzając wręcz bajkowy klimat.

Zastosowanie desek opalanych w domach stodołach

Odpowiednia elewacja pozwoli na uatrakcyjnienie prostej formy domu stodoły. Chociaż możliwości wykończenia projektu jest całe mnóstwo, drewno jest niekwestionowanie jednym z najpopularniejszych materiałów budulcowych. Jego wybór wpisuje się w ideę ekologii i wykorzystania naturalnych surowców. Istnieje możliwość zastosowania elewacji drewnianej na całej powierzchni budynku lub – jeśli mamy ograniczony budżet albo takie rozwiązanie podoba nam się bardziej – wykonać z desek palonych metodą Shou Sugi Ban jedynie fragmenty.  Popularne jest zdobienie przy ich pomocy wejścia do domu lub frontowej ściany budynku albo dekorowanie nimi ściany, do której przylega taras. Możemy zastosować opalane czarne drewno lub nadać odpowiedni kolor, podkreślając usłojenie drewna. Możliwości wykończenia drewna mamy wiele, a ogranicza  je jedynie wyobraźnia. Wobec tego należy przypuszczać, że nowoczesne domy stodoły z drewnianą elewacją to nurt w architekturze, który jeszcze przez długi czas będzie cieszył się zainteresowaniem.