Drewno to jeden z pierwszych materiałów, jakie człowiek wykorzystał w swojej twórczości. Drewno jest cenione i używane od tysięcy lat – powstawały z niego budynki, meble, pojazdy, rzeźby oraz wiele przedmiotów codziennego użytku. Drewno ma naturalny, ciepły charakter, a przy tym jest trwałe i odporne na wiele czynników. Łączy w sobie piękno, bezpieczeństwo i siłę. Jest przyjemne w dotyku i ma piękny zapach, który kojarzy się z lasem. Zapewne dlatego jest popularne także dzisiaj.

Drewno w budownictwie

Drewniane elementy spotykamy w klasycznych i nowoczesnych aranżacjach. I choć współcześnie rzadko budujemy domy z drewna, to jest ono obecne też w budownictwie. Drewniana elewacja jest oryginalnym pomysłem na wykończenie bryły budynku. Drewniane oblicówki mogą pokrywać cały dom lub jego fragment. Wykończony w ten sposób dom nabiera elegancji i pięknie komponuje się z naturalnym otoczeniem, a w mieście jest wyróżniającym się elementem scenerii. Jeśli wybierzemy wysokiej jakości deski z odpowiedniego gatunku drewna i właściwie je zabezpieczymy, możemy spodziewać się, że elewacja przez długie lata zachowa swoje właściwości i reprezentacyjny, elegancki wygląd.

Jak drewniana elewacja wpisuje w trendy?

Drewniane elewacje doceniają nie tylko miłośnicy drewna, ale również architekci i projektanci. Drewno zdobiące ściany budynku to modne rozwiązanie, obecne w nowoczesnych projektach. Drewniane panele mogą pokrywać cały budynek lub tylko jego część – interesującym trendem jest łączenie naturalnego materiału z tworzywami o zupełnie innym charakterze, na przykład betonem, cegłą, szkłem lub kamieniem. Kompozycja różnych struktur wprowadza do projektu świeżość i styl. Drewno można wykorzystać do podkreślenia części budynku, które chcemy wyróżnić albo przy jego pomocy podzielić parter i piętro, aby pokazać, że poziomy te pełnią różne funkcje.

We współczesnych metodach wykończenia elewacji królują stonowane i eleganckie odcienie – drewno idealnie spełnia te założenia. Modne są elewacje w ciemnych kolorach, takich jak czerń lub grafit. Drewniane deski również mogą dać taki efekt dzięki zastosowaniu techniki wypalania drewna, która nawiązuje do japońskich tradycji.
Drewno stanowi więc modne, a jednocześnie ponadczasowe rozwiązanie. Decydując się na drewnianą elewację, mamy pewność, że wykończony w ten sposób budynek zawsze będzie wyglądał z klasą. Moda na materiały i kolory zmienia się, jednak drewno wciąż jest „na czasie” – i to już od wieków! Urok i funkcjonalność drewnianej elewacji docenią miłośnicy natury oraz zwolennicy nowoczesności.