Prostota, sielski klimat, naturalne ciepło i urok tradycji – jeśli lubisz wnętrza o takim charakterze, postaw na styl rustykalny. Tego typu aranżacje nawiązują wystrojem do wyglądu tradycyjnych wiejskich domów.

Styl rustykalny – charakterystyka

We wnętrzach urządzonych w tym stylu przeważają jasne, stonowane barwy, przede wszystkim różne odcienie bieli, beże i brązy. Taka kolorystyka doskonale komponuje się z naturalnymi materiałami, które stanowią podstawę stylu rustykalnego. Przede wszystkim jest to drewno w różnych postaciach – drewniane meble i elementy wykończenia są charakterystyczne dla rustykalnych aranżacji. Poza drewnem, w stylistykę tradycyjnego wiejskiego domu doskonale wpisują się kamienie i cegły oraz naturalne tkaniny, takie jak len, wełna oraz bawełna. We wnętrzu rustykalnym nie powinno zabraknąć również dekoracji, które ocieplają atmosferę. Warto postawić na prostotę. Drewniane figurki, metalowe oprawy lamp, ręcznie wykonane drewniane oraz ceramiczne lub gliniane naczynia będą świetnie komponowały się z rustykalnym wystrojem. Pasujących dodatków szukajmy na targach staroci, gdzie można znaleźć starą lampę naftową, żelazko lub zegar z kukułką. We wnętrzu w rustykalnym stylu dobrze prezentują się elementy, które nawiązują do ludowych tradycji, na przykład ręcznie tkane dywaniki i makatki, szydełkowe serwety, kraciaste obrusy oraz folkowe wzory.

Drewno w rustykalnych aranżacjach

Możemy śmiało powiedzieć, że drewno to podstawowy materiał we wnętrzach urządzonych w rustykalnym stylu. To naturalne tworzywo, które jest trwałe i uniwersalne, a więc bardzo praktyczne, a jednocześnie ciepłe, przytulne, swojskie – czyli docenią je wielbiciele pięknych materiałów i przedmiotów. Trudno wyobrazić sobie rustykalne wnętrze bez drewnianych sprzętów, ale naprawdę wyjątkowy charakter zyskują aranżacje, w których drewno zostało użyte do wykończenia podłogi i ścian. Pachnące drewnem wnętrza to ponadczasowa klasyka, która może mieć różne oblicza. Drewno na ścianach przez pewien czas kojarzyło się z drewnianymi panelami, które szybko wyszły z mody, jednak drewniane deski ścienne, wysokiej jakości, to coś zupełnie innego. Mogą być gładkie, mieć naturalną fakturę z widocznymi pęknięciami i słojami albo być udekorowane niepowtarzalnymi, wypalonymi na ich powierzchni wzorami. Duże znaczenie ma barwa drewna – drewniane deski ścienne w jasnym kolorze pomagają stworzyć przytulny nastrój, dodają wnętrzu lekkości i pomagają optycznie powiększyć przestrzeń, a przy tym są świetnym tłem dla mebli i dodatków. Ciemne deski ścienne to propozycja dla osób, które chcą połączyć rustykalne elementy z nowoczesnym podejściem. Ciemne drewno na ścianach jest odrobinę surowe, ale z pewnością nie można odmówić mu elegancji.