Elewacja domu to jego wizytówka. Od jej wyglądu często zależy pierwsze wrażenie, jakie robi na gościach i przechodniach nasza siedziba. Zaniedbana i podniszczona elewacja odbiera budynkowi klasę, z kolei estetyczna, niezniszczona fasada jest jego doskonałą dekoracją. Dbanie o elewację nie jest jednak tylko kwestią wyglądu, ale ma znaczenie praktyczne – dobry stan elewacji wpływa na jej odporność na niszczące czynniki oraz poziom ciepła we wnętrzu domu. Nowa elewacja to dobry sposób, aby stary dom zyskał nowy charakter. Wystarczy dobry pomysł i projekt, aby niepozorny do tej pory budynek zaczął przyciągać wzrok. Najprostszym sposobem jest pomalowanie elewacji, jednak jeśli cenimy indywidualność i ponadczasową elegancję, warto postawić na naturalny materiał, jakim jest drewno. Dobrym rozwiązaniem jest użycie na elewacji desek, które pięknie komponują się z nowoczesną architekturą i świetnie pasują do starych budynków.

Remont elewacji krok po kroku

Pierwszym krokiem każdego remontu elewacji powinna być szczegółowa kontrola jej stanu oraz usunięcie problemów. Należy sprawdzić kondycję rynien oraz tynku. Ubytki, rysy albo ślady zawilgocenia na elewacji mogą być niebezpieczne dla dalszego użytkowania budynku, dlatego w niektórych sytuacjach warto zdecydować się na analizę techniczną. Podczas analizy stanu elewacji trzeba też pamiętać o kominie. Kiedy zyskamy pewność, że elewacja jest w dobrym stanie, możemy zająć się najprzyjemniejszą częścią remontu, czyli skupić się na estetyce.

Jak wybrać deski elewacyjne?

Na elewacji domu najlepiej prezentują się deski o naturalnym wyglądzie i widocznej strukturze – taki efekt pozwala osiągnąć japońska sztuka wypalania drewna Shou Sugi Ban, dzięki której podkreślimy charakter desek. Starzejące się drewno komponuje się z nowoczesnymi i tradycyjnymi projektami. Drewniane deski mogą pokrywać całą bryłę budynku lub tylko jego fragment – ten trend jest obecnie bardzo popularny. Architekci w ten sposób zyskują nowe możliwości nadania budynkowi ciekawego stylu. Deski mogą zostać ułożone w formie pasa między oknami. Drewno doskonale podkreśli elementy domu, które chcemy szczególnie wyróżnić, takie jak wysunięcia lub zagłębienia bryły, strefa wejścia, wykusze lub ściany tarasu. Deski można umieścić na jednej z kondygnacji, aby odróżnić od siebie dwie części budynku, które spełniają inne funkcje. Duży wpływ na wygląd, jaki zyska dom, ma sposób ułożenia desek. Poziomy układ w dolnej partii doda budynkowi rozłożystości, z kolei deski na górnej kondygnacji sprawiają, że bryła domu zyskuje więcej lekkości. W budynkach, w których chcemy podkreślić tradycyjną, swojską stylistykę, warto postawić na pionowy układ desek, co jest ciekawym nawiązaniem do stylu budynków gospodarczych, na przykład stodoły. To dobry wybór dla miłośników wiejskich domostw i rustykalnych projektów.