Drewno to szlachetny i elegancki materiał. Jest ciepłe, bezpieczne i przytulne, dlatego stanowi ważny element stylu skandynawskiego czy rustykalnego. Jest dobrym wyborem, gdy cenimy trwałość oraz ponadczasową klasykę. Drewniane sprzęty, wykończenie i dekoracje doskonale podkreślą naturalny charakter wnętrza, budynku i jego otoczenia. A jak jest w przypadku nowoczesnych i minimalistycznych rozwiązań? Czy drewno i drewniana elewacja odnajdą się w projektach modernistycznych domów jednorodzinnych?

Drewno w nowoczesnych aranżacjach

Drewniana klasyka wydaje się bardzo oczywistym wyjściem, dlatego miłośnicy oryginalnych i nieszablonowych pomysłów często nie biorą pod uwagę drewna jako tworzywa, które sprawdzi się jako wykończenie fasady nowoczesnego budynku. Jednak drewniana elewacja to obecnie bardzo modny trend, także w nowoczesnych wnętrzach. Współcześni architekci i projektanci chętnie sięgają po drewno, które okazuje się świetnie uzupełniać i podkreślać nietradycyjną stylistykę domu.

Nowoczesna elewacja z drewna

Połączenie nowoczesnej bryły budynku oraz drewna daje wyjątkowy efekt. Prosta konstrukcja, duże okna i drewniane deski tworzą ciekawą całość, która pięknie komponuje się z naturalnym otoczeniem i w wyjątkowy sposób wyróżnia się w miejskiej dżungli. Znaczenie ma sposób ułożenia desek – ich układem możemy kształtować wrażenie, jakie robi dom. Drewno nie musi pokrywać całej elewacji. Drewniane deski można umieścić w wybranych partiach ścian zewnętrznych, na przykład żeby podkreślić okna, drzwi lub inne elementy budynku. Fragment drewnianej elewacji wykorzystamy też do wydzielenia stref, przykładowo dziennej od sypialni domowników, lub po prostu aby wyraźnie rozgraniczyć między sobą kondygnacje domu. Dobry pomysł i staranne wykonanie gwarantują, że budynek będzie prezentował się efektownie, a drewno na elewacji zachowa szlachetny wygląd oraz trwałość na lata. Ponadczasowość oraz wytrzymałość tego materiału to atuty, które docenią zarówno zakochani w klasyce, jak i zwolennicy nowoczesności w architekturze.

Inne właściwości elewacji drewnianej

Doskonały efekt uzyskamy, wybierając drewno, które wyróżnia się swoja estetyką oraz trwałością. Drewniane deski opalane japońską metodą Shou Sugi Ban to produkt wysokiej jakości, a przy tym wyjątkowy i piękny. Do jego obróbki wykorzystuje się płomienie, dlatego na powierzchni desek powstają szczególne, „malowane ogniem”, wzory. Drewno opalane ogniem charakteryzuje się niezwykłą kolorystyką i fakturą, a każdy produkt jest niepowtarzalny. Ogień wpływa nie tylko na wygląd – metoda Shou Sugi Ban sprawia, że drewno jest odporne na wilgoć, promieniowanie słonecznie i inne czynniki zewnętrzne, a przy tym dobrze izoluje ciepło.