Dom nowoczesny, ale przytulny, funkcjonalny, oryginalny i wyjątkowy – projekt nowoczesnej stodoły to doskonała propozycja dla osób, które lubią łamać schematy, kochają otwarte przestrzenie i współczesny styl. Nowoczesna stodoła w wyraźny sposób nawiązuje do tradycji, ale wykorzystanie odpowiednich materiałów oraz funkcjonalny projekt to bez wątpienia ukłon w stronę współczesnych trendów w budownictwie i aranżacji wnętrz.

Jak wygląda dom w stylu stodoły?

Dom typu stodoła kojarzy się z wiejskim klimatem, gospodarczymi zabudowaniami i rustykalnymi, prostymi domkami. Nowoczesna stodoła, czyli „modern barn”, w swoim klasycznym wydaniu, to budynek na bazie jednej bryły, pokryty dachem o dwóch spadach. W wielu projektach umieszcza się jednak inne elementy, w zależności od gustu i potrzeb gospodarza – na przykład kiedy potrzebne jest dodatkowe pomieszczenie, do głównego budynku można dołączyć dodatkową bryłę. Nowoczesnym rozwiązaniem, które jest popularne we współczesnych domach typu stodoła, są panoramiczne przeszklenia. Dzięki bardzo dużym oknom wnętrza są jaśniejsze, bardziej przestronne, a domownicy mogą lepiej wykorzystać naturalne światło. Dzięki przeszkleniom mieszkańcy „modern barn” mają bliski kontakt z przyrodą. Jeśli nowoczesna stodoła została zbudowana w otoczeniu natury, domownicy i ich goście mogą liczyć na wyjątkowe widoki. Duże okna mają jeszcze jeden aspekt praktyczny – umieszczenie ich w południowej części budynku zapewnia doskonałą ekspozycję słoneczną i przyczynia się do zmniejszenia kosztów ogrzewania domu.

Z naturą za pan brat

Projekt nowoczesnej stodoły powinien być dobrze przemyślany na każdym poziomie. Jedną z istotnych kwestii, która decyduje o ostatecznym sukcesie całego planu, jest wybór odpowiedniej elewacji budynku. Styl „modern burn” dobrze podkreślą na przykład płytka klinkierowa oraz blacha. Jednak jeśli chcemy, aby nasza mieszkaniowa stodoła miała nowoczesny charakter, ale pasowała też do naturalnego otoczenia, warto postawić na drewno. Świetną propozycją są drewniane deski, do produkcji których wykorzystano tradycyjną japońską technikę opalania drewna ogniem, czyli Shou Sugi Ban. Tego rodzaju elewacja pozwala na zachowanie związku z przyrodą, jednak dzięki użyciu unikalnej metody obróbki drewna, możemy uzyskać deski o niezwykłej fakturze, wzorach i kolorach, które wpiszą się w nowoczesną stylistykę. Shou Sugi Ban zabezpiecza drewno przed działaniem czynników zewnętrznych, takich jak na przykład promienie słoneczne, szkodniki oraz wilgoć. W budynku pokrytym elewacją z tego materiału panuje korzystny mikroklimat. Deski opalone drewnem zapewniają też dobrą izolację cieplną. Elewacja „modern burn” może zostać pokryta drewnem w całości, ale znakomicie będą prezentować się nowoczesne stodoły, w których deski zostały wykorzystane do podkreślenia elementów fasady lub wydzielenia stref z budynku.