Jak w niebanalny sposób połączyć tradycję z nowoczesnością? Dom w stylu nowoczesnej stodoły łączy w sobie te dwa podejścia. Na pierwszy rzut oka to bardzo prosty projekt, jednak oszczędna forma to nie wszystko, co ma do zaoferowania. Konstrukcja nowoczesnej stodoły nawiązuje do wyglądu tradycyjnych zabudowań gospodarczych, ale jej wykończenie i wnętrze reprezentują współczesny styl budownictwa i aranżacji.

Nowoczesna stodoła – kto poczuje się w niej najlepiej?

Kto najpełniej doceni zalety nowoczesnej stodoły? Na pewno każdy, kto lubi duże, otwarte przestrzenie. W tego typu budownictwie projektanci nie zamykają pomieszczeń – stawiają raczej na nieograniczone ścianami wnętrza, najlepiej z dużymi oknami, które często zajmują całą ścianę i sprawiają, że dom w środku jest jasny i wyjątkowo przestronny. Duże okna łączą strefę mieszkalną z naturą. Nowoczesne stodoły najlepiej prezentują się w otoczeniu przyrody, wzgórz, zbiorników wodnych, pól i lasów. Pozwalają bez przeszkód podziwiać naturalne otoczenie. Tafle szkła o dużych wymiarach to także sposób na pewnego rodzaju oszczędność światła i energii – przez ściany z okien do wnętrza domu trafia więcej ciepła. Warto wiedzieć, że prosta bryła nowoczesnej stodoły ma nie tylko walory estetyczne, ale i umożliwia stworzenie optymalnych parametrów energetycznych i wprowadzenie energooszczędnych rozwiązań. Nowoczesne stodoła jest więc stosunkowo prosta i szybka w budowie oraz tania w utrzymaniu.

Z jakich materiałów najlepiej budować nowoczesną stodołę?

Związki z otoczeniem podkreśla również wykorzystanie do budowy stodoły materiałów bliskich środowisku. Nowoczesna stodoła ma z reguły drewnianą elewację, dzięki czemu jeszcze lepiej wpisuje się w krajobraz. W otwartych wnętrzach bardzo dobrze wyglądają wykończenia zrobione z naturalnych materiałów, takich jak drewno i kamień oraz proste, ale eleganckie sprzęty. Osoby, które cenią przyrodę, ale lubią oryginalne i nowoczesne rozwiązania, decydują się czasem na elewację z desek opalanych drewnem, które poza ciekawym wyglądem charakteryzują się wyjątkową trwałością. Drewno użyte na zewnątrz i wewnątrz nowoczesnej stodoły podkreśla domowy charakter budynku, wprowadza do niej ciepły i przytulny nastrój, a przy tym jest ponadczasowe i funkcjonalne. Na elewacji nowoczesnej stodoły mogą znaleźć się także kompozycje drewna z blachą lub płytką klinkierową.

Nowoczesna stodoła jest dobrym pomysłem dla właścicieli małych lub wąskich i długich działek. Prosta bryła pozwala na jak najlepsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni. W razie potrzeby, zwartą konstrukcję stodoły można rozbudować w sposób który w jak najmniejszym stopniu zaburzy minimalistyczną konstrukcję.