Drewniana elewacja ma wyjątkowy charakter. Drewno kojarzy się z naturą, jest ciepłe i swojskie. To również tradycja i trwałość – ludzie od dawna chętnie używają drewna ze względu na jego praktyczne walory. Drewniana elewacja doskonale wpisuje się w naturalny krajobraz, ale coraz częściej jest obecna także w nowoczesnych projektach, dodając im oryginalności. Drewno na elewacji to uniwersalny wybór, jednak aby zachowało swoje właściwości i piękny wygląd, należy o nie właściwie dbać. Jak pielęgnować drewnianą elewację, żeby służyła i zachwycała przez długie lata?

Po pierwsze, czyszczenie

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest umycie elewacji. Wiele codziennych zabrudzeń usuniemy samodzielnie, o ile drewno albo warstwa impregnatu nie są uszkodzone. Do mycia drewnianej elewacji najlepiej wykorzystać delikatny preparat i szczotkę o miękkim włosiu – zbyt twarda może uszkodzić drewnianą powierzchnię. W ten sposób usuniemy ze ściany plamy, osady i inne zanieczyszczenia. Podczas mycia warto zwrócić uwagę, czy na elewacji rozwijają się grzyby lub pleśnie. Do ich usunięcia potrzebne są specjalistyczne preparaty, które aplikujemy na czystą i suchą powierzchnię.

Po drugie, ochrona

Barierą, która chroni drewno przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi i biologicznymi są środki do zabezpieczania drewna na zewnątrz ( lazury,oleje, impregnaty). Tego typu środki zabezpieczają drewnianą elewację przed złymi warunkami pogodowymi – promienie słoneczne, ulewne deszcze, zmian temperatury albo wilgotne powietrze mają niszczący wpływ na drewno. Poza ogniskami grzybów i pleśni warto kontrolować stan desek pod kątem ich szarzenia oraz uszkodzeń i rys. Przetarcia na drewnianej elewacji mogą spowodować, że panele będą narażone na działanie wilgoci. Odpowiedni impregnat pomoże uniknąć tego problemu.

Po trzecie, odnowa

Przy większych zniszczeniach potrzebna jest renowacja powłoki. W jej trakcie drewno trzeba starannie oczyścić i oszlifować, usunąć pleśnie i grzyby oraz uzupełnić ubytki. Dopiero na tak przygotowaną powierzchnię możemy nałożyć warstwę impregnatu.

Pielęgnacja drewnianej elewacji, szczególnie we własnym zakresie, okazuje się dość pracochłonna, zajmuje czas i generuje dodatkowe koszty. Dobrym wyborem jest rozwiązanie, które oszczędza czas, środki i wysiłek włożony w pielęgnację drewnianych powierzchni zewnętrznych. Drewno opalane ogniem japońską metodą Shou Sugi Ban jest bardziej trwałe niż tradycyjne drewno elewacyjne. Uzyskane w ten sposób deski mają unikalny wygląd, ale są również znakomicie zabezpieczone przed działaniem słońca, wilgoci oraz drobnoustrojów. Interesującą cechą drewna opalanego metodą Shou Sugi Ban jest zwiększona odporność na ogień. Drewniana elewacja, do której wykorzystano panele uzyskane tradycyjną, japońską metodą, potrzebuje konserwacji, ale czas między zabiegami jest wydłużony w stosunku do tradycyjnych desek – w ten sposób zmniejszamy koszty utrzymania, a elewacja pozostaje piękna przez dłuższy czas.