Tradycyjna japońska technika Shou Sugi Ban powstała, aby zwiększyć odporność i trwałość drewna. Skutkiem „ubocznym” był niezwykły efekt dekoracyjny – opalane ogniem drewniane panele nie tylko mają lepszą wytrzymałość, ale są piękne i doskonale prezentują się zarówno w roli elewacji budynków czy na ogrodzeniach – coraz chętniej są wykorzystywane również jako element wykończenia wnętrz.

Kolory i technika

Mistrzowie techniki Shou Sugi Ban przy pomocy płomieni ognia są w stanie wydobyć i podkreślić naturalną strukturę drewnianych paneli, stworzyć na jego powierzchni wyjątkowe wzory i uzyskać piękny kolor. Drewno to naturalny materiał, trwała i elegancka alternatywa dla sztucznych tworzyw. Elementy powstałe w ten sposób są ponadczasowe i nigdy nie wychodzą z mody, a jednocześnie tworzą ciepły, przytulny klimat we wnętrzu i na zewnątrz domu. Drewno kojarzy się z przyrodą – czy możemy więc powiedzieć, że technika Shou Sugi Ban jest ekologiczna i dobra dla natury?

Drewno – co właściwie o nim wiemy?

Pierwszym pytaniem, na które warto sobie odpowiedzieć, brzmi: czy drewno to ekologiczne tworzywo? Choć może się wydawać, że wycinka nie jest korzystna dla przyrody, to w ostatecznym rozrachunku naturalne tworzywo wypada pod tym względem lepiej niż materiały budowlane wytwarzane bez człowieka. Produkcja syntetycznych tworzyw budowlanych pozostawia po sobie duży ślad węglowy, a wydobycie surowca i jego przetwarzanie, a także transport na różnych etapach, pochłania bardzo sporo energii. Przetwarzanie drewna na materiał budowlany „dokłada” do atmosfery o wiele mniej dwutlenku węgla – ponadto drewno jest surowcem odnawialnym. Przy zastosowaniu zasad racjonalnego gospodarowania, drewno możemy zaliczyć do grupy ekologicznych i ekonomicznych materiałów budowlanych. Stosując się do zasady, aby więcej drzew sadzić niż wycinać, uzyskujemy tworzywo o wiele bardziej ekologiczne niż na przykład beton. Warto też dodać, że zadbane i prawidłowo konserwowane drewno jest trwałe i odporne na działanie szkodliwych czynników, jest ciepłe i tworzy korzystny dla zdrowia mikroklimat we wnętrzach.

Ogień – najlepszy z designerów

Japońska metoda obróbki drewna Shou Sugi Ban, w której wykorzystuje się płomienie ognia, zwiększa trwałość drewna i pomaga zabezpieczyć je przed szkodnikami, ogniem, wilgocią i złą pogodą. Zakonserwowane w ten sposób deski mogą służyć przez wiele lat, co przemawia na korzyść techniki Shou Sugi Ban. Doświadczeni mistrzowie do obróbki wykorzystują płomienie ognia, więc używają naturalnego, odnawialnego i taniego źródła energii, które jest nietoksyczne i nie wpływa szkodliwie na przyrodę.

Natura zawsze przynosi najlepsze rozwiązania

Rozważania na temat tego, jak bardzo Shou Sugi Ban jest ekologiczna, warto umieścić w jeszcze jednym kontekście – rozwiązań bliskich naturze, czyli i nam – ludziom. Warto zapytać o to, dlaczego dla nas bezpieczna. Konserwująca (bo na tej skupiamy się w tym tekście) moc ognia jest wykorzystywana od tysięcy lat. Nie wymaga stosowania środków chemicznych i metod tworzonych syntetycznie. Bazowanie na rozwiązaniach  sprawdzających się od wieków pokazuje, że ich siła tkwi w ponadczasowości. Tak chcemy tworzyć nasze produkty – w zgodzie z człowiekiem i z designem, który inspiracje czerpie z najlepszych ze źródeł – z natury.