Nie będzie wielkim odkryciem, gdy powiemy, że czarna elewacja przyciąga spojrzenia i wyróżnia budynek spośród innych. To nietypowe rozwiązanie doskonale wpisuje się w nowoczesne trendy architektoniczne. Jednak czy połączenie estetyki i funkcjonalności jest możliwe? Jak dbać o ciemną elewację? Jak czyścić czarne ściany? O tym w dzisiejszym artykule.

Czarna elewacja dobrze prezentuje się eksponowana na prostych, minimalistycznych bryłach. Taka fasada wpisuje się zarówno w styl nowoczesnego osiedla, jak i świetnie komponuje się z wiejskim krajobrazem – czarny dom o prostym kształcie harmonizuje z zielenią, szczególnie wtedy, gdy na materiał elewacji wybierzemy drewniane deski.

Elewacja w czerni – co warto o niej wiedzieć?

Elewacja w czarnym kolorze powinna być zadbana i odpowiednio konserwowana.  Zabrudzenia powodują, że ciemne ściany tracą swój urok (warto jednak już na tym etapie zaznaczyć, że innej konserwacji podlegała będzie elewacja z desek malowanych na czarno, a innej ta z wypalanych desek).

W przypadku elewacji z malowanych desek małe, powierzchowne zanieczyszczenia (takie jak na przykład kurz i sadza) wystarczy usunąć wodą – intensywne szorowanie nie jest dobrym pomysłem, ponieważ może uszkodzić powierzchnię. Z tłustymi zabrudzeniami poradzi sobie gorąca woda (jednak trzeba zachować ostrożność, żeby zbyt wysoka temperatura nie uszkodziła elewacji). Najlepszym (i profesjonalnym) rozwiązaniem są myjki ciśnieniowe, warto jednak wiedzieć, jak ich używać – czyszczenie fasady budynku przeprowadzamy z reguły dość rzadko, dlatego dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług specjalisty.

Gdy bałagan zrobiła natura

Większym wyzwaniem jest zielony nalot na ścianie – do jego usunięcia nie wystarczy mycie. Po dokładnym wyczyszczeniu elewacji trzeba użyć odpowiedniego środka, który pozwoli usunąć glony lub grzyby, które są przyczyną wspomnianych śladów na budynku. Pleśń natomiast usuwamy w sposób mechaniczny. Konieczne jest wyszorowanie elewacji (z zachowaniem środków ostrożności, ponieważ zarodniki pleśni mogą być niebezpieczne dla zdrowia!). Nie zapominajmy też o właściwym zabezpieczeniu powierzchni ściany i regularnym malowaniu – czerń pod wpływem promieni słonecznych traci intensywny kolor.

Inny wymiar czerni

Utrzymanie czarnej elewacji w dobrym stanie może być pracochłonne. Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie techniki Shou Sugi Ban, czyli tradycyjnej japońskiej metody opalania desek ogniem. Co zyskujemy? Ogień pięknie podkreśla naturalne piękno desek i pozwala uzyskać intensywną, efektowną czerń. Olejowanie, które jest ostatnim etapem Shou Sugi Ban, podkreśla ich ciemny odcień. Nakładanie oleju trzeba powtarzać dla utrzymania efektu intensywności, jednak nie jest to konieczne – na deskach zakonserwowanych w ten sposób z upływem czasu powstaje patyna, która podkreśla szlachetny charakter drewna.