Charakterystyczne deski opalone ogniem, zgodnie z zasadami japońskiej techniki Shou Sugi Ban, są wyjątkowe pod wieloma względami. Zanim jednak przejdziemy do najważniejszego wątku tego artykułu, przypomnijmy, dlaczego są one cennym surowcem budowlanym i równie dobrym elementem designu.

  • Charakteryzuje je szczególna wytrzymałość i trwałość, które sprawiają, że palone deski są sprawdzonym materiałem na elewację.
  • Obok świetnych parametrów technicznych, konserwowane płomieniami panele wyróżniają się nieszablonowym wyglądem.
  • Stworzone na ich powierzchni, wprawną ręką rzemieślnika, wzory są unikalne. Ogień podkreśla naturalną urodę drewna, nadaje mu głęboką barwę i ciekawą fakturę.

Wymieniliśmy te cechy nieprzypadkowo! Właściwości desek CustomZole sprawiają, że te stają się dobrym materiałem do tworzenia aranżacji wnętrz. Deski opalane ogniem z powodzeniem sprawdzają się w roli materiału stolarskiego, z którego mogą powstawać sprzęty codziennego użytku.

Solidny stół – solidne relacje

Mocny stół to miejsce spotkań z bliskimi – centrum życia rodzinnego. Warto więc postawić na mebel, którego wykonanie sprawi, że będzie z nami na lata. Stół zrobiony z desek wypalanych ogniem jest unikalnym dziełem sprawnych rękodzielników: w pierwszej kolejności znawcy techniki Shou Sugi Ban, a następnie stolarza. Dzięki rzemieślniczej obróbce stół zyskuje dzięki surowy charakter.

Stół z palonych desek postawimy również w ogrodzie, na tarasie lub balkonie – zabezpieczone ogniem drewno poradzi sobie ze złą pogodą i innymi zewnętrznymi czynnikami, które mogłyby uszkodzić meble z popularnych tworzyw.

Miejsce spotkań

Opalone ogniem deski wykorzystamy także w kuchni! Jednym z ciekawszych pomysłów jest zrobienie z nich frontów mebli kuchennych. Ogień wydobywa z drewna surowość i głębię, ale podkreśla też jego ciepłe, „przytulne” oblicze. Trwałe i przyciągające wzrok panele, uzyskane dzięki technice Shou Sugi Ban, są też dobrym materiałem na drzwi – sprawdzą się w projektach skrzydeł przesuwnych. W ten sposób ten prosty element wyposażenia pełni nie tylko praktyczną funkcję, ale staje się również częścią designu.

Zastosowań opalanego ogniem drewna jest jednak więcej – niebanalne krzesła, praktyczne skrzynie albo inne sprzęty – warto więc uwzględnić omawiany materiał przy planowaniu wystroju wnętrza. Utalentowany rzemieślnik lub pracujący w drewnie artysta na pewno pomoże spełnić marzenia o wyjątkowym domu, pełnym pięknych i funkcjonalnych mebli oraz dodatków.