Za oknem robi się coraz chłodniej, a ciepłe, letnie dni są wspomnieniem. Może to jednak dobry czas, żeby zacząć planowanie kolejnych inwestycji? Długie wieczory niech sprzyjają kreatywnym burzom mózgom i przynoszą pomysły, na które w biegu wakacyjnych miesięcy nie mamy czasu. A jeśli przypadkiem na liście celów do realizacji pojawi się domek letniskowy, pierwsze wskazówki będą już zebrane – w tym artykule, rzecz jasna.

Blisko natury

Domek letniskowy może być miejscem odpoczynku: blisko natury, w nowym otoczeniu. Jest to też dobra przestrzeń na spotkanie w gronie rodziny i znajomych: wspólne dyskusje, kolacje, okazja do bycia razem – już taka perspektywa wystarczająco przekonuje do podjęcia działań budowlanych. Warto jednak wiedzieć, co jest istotne podczas planowania tego typu inwestycji.

Domki wypoczynkowe mają różną wielkość i standard, ale w każdym wypadku warto postarać się, aby budynek był ustawny, dostosowany do potrzeb i estetyczny (gdy sami nie będziemy mogli w nim przebywać, udostępnienie komuś takiej przestrzeni może dodatkowo zasilić budżet). Planując budowę lub remont domku już na początku warto zadbać o projekt oraz odpowiedni dobór materiałów. Przemyślane wybory przyspieszą prace, wyeliminują niepożądane komplikacje i sprawią, że proces przebiegał będzie sprawnie.

Drewno ponad czasem

Dobrym materiałem na domek letniskowy jest drewno – trwałe, ponadczasowo modne, a jednocześnie ciepłe i przytulne. Jakie wybrać? Przede wszystkim to dobrej jakości, bez wad, które je osłabiają.

Konstrukcja to podstawa

Jakie gatunki drzew są najlepszym materiałem na drewno konstrukcyjne?

  • Wysoko na liście jest świerk – ze względu na stosunek wytrzymałości do wagi nie ma sobie równych. Jest dość kruchy i podatny na odkształcenia, ale może odzyskiwać swój kształt. Drewno świerku jest sękate, jednak nie ma to wpływu na jego odporność na warunki atmosferyczne, co najwyżej może obniżać wartość konstrukcyjną drewna.
  • Niewielką wytrzymałością na działanie wilgoci i szkodników cechuje się drewno jodłowe. Jest jednak wystarczająco mocne, aby przeznaczyć je na konstrukcyjne bale domku.
  • Sosna jest tania i łatwa w obróbce, jednak drewno sosnowe trzeba dobrze zaimpregnować, aby poprawić jego parametry wytrzymałościowe.

Kluczem do długiej żywotności domku letniskowego z drewna jest odpowiednia konserwacja i zabezpieczenie desek (obiciowych, elewacyjnych, tarasowych) przed szkodliwymi czynnikami. Technika Shou Sugi Ban jest jednym ze sposobów, za pomocą którego można tego dokonać. Ta tradycyjna japońska metoda obróbki drewna skutecznie chroni deski przed złą pogodą, wilgocią i szkodnikami oraz nadaje elewacji atrakcyjny wygląd.

 

O czym warto pamiętać:

  • świerk, jodła i sosna – te gatunki są mniej odporne na warunki atmosferyczne, jednak mają przewagę jako drewno konstrukcyjne,
  • modrzew, modrzew syberyjski – te gatunki sprawdzą się do wykończenia elewacji i tarasu (miejsca narażone na zmiany pogody).